Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 83-90: «Σουλτάνος» στην Πόλη!

Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα οδηγώντας ένα δικό του παιχνίδι στην παράταση, ο Ολυμπιακός άλωσε την Κωνσταντινούπολη, πήρε εκδίκηση για την περσινή του ήττα στον τελικό από την Φενέρ και (απ)έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες που έχει ως ομάδα!

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επικρατώντας στην παράταση της Φενέρμπαχτσε με 83-90. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καταπληκτικά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και αν δεν έκαναν λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, θα είχα;ν νικήσει στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Στην παράταση δε λύγισε και με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη (18π., 7ρ.) κατέκτησε τη νίκη. Εκπληκτική απόδοση από τους Μπράιαν Ρόμπερτς (21π.), Γιάνις Στρέλνιεκς (16π.), Χόλις Τόμπσον (9π.) και Τζαμέλ ΜακΛιν (9π.).

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν κάπως καλύτεροι και με τρίποντο του Νικολό Μέλλι προηγήθηκαν με 10-5 (5′). Στη συνέχεια ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε ό,τι ήθελε τον Ιταλό αντίπαλό του και με 10 δικούς του πόντους οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 14-18 (9′).
Η Φενέρμπαχτσε θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της και το κατάφερε εύκολα και γρήγορα αφού σε διάστημα 94” έτρεξε σερί 7-0 και προηγήθηκε με 24-18. Ο Τζέιμς Νάναλι μπήκε ζεστός στο παρκέ και φτάνοντας τους 11 πόντους (3/3δ., 1/1τρ., 2/2β.) διατήρησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 31-23 (16′). Σε εκείνο το σημείο ο Μπράιαν Ρόμπερτς πήρε πρωτοβουλίες, η άμυνα βελτιώθηκε και πολύ γρήγορα έγινε το 31-30 (18′). Οι αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου επηρέασαν το ρυθμό της ομάδας, εμφανίστηκαν συνεχόμενα λάθη τα οποία έγιναν… συνεχόμενα εύκολα καλάθια για του γηπεδούχους (9-0 σερί) που πήγαν στα αποδυτήρια με +10.

Ο Ρόμπερτς στην τρίτη περίοδο πήρε στην πλάτη του ολόκληρη την ομάδα και παρά τις αρχικά κακές άμυνες, ο Αμερικανός με 3/3 σερί τρίποντα μείωσε σε 49-45 (25′). Στην εξίσωση του σκορ μπήκε κι ο Χόλις Τόμπσον ο οποίος με 7 γρήγορους πόντους βοήθησε τα μέγιστα και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +4 (53-57, 30′).

Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό κι η άμυνά του είχε βραχυκυκλώσει τους γηπεδούχους οι οποίοι δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν. Στην επίθεση Ρόμπερτς, ΜακΛιν και Στρέλνιεκς έβρισκαν στόχο και έτσι η διαφορά πήγε στο +9 (58-67, 34′). Η Φενέρ είχε διάθεση να αντιδράσει, αλλά η άμυνα των Πειραιωτών δεν την άφηνε μέχρι που ο διακόπτης γύρισε στο off. Το 60-71 έγινε λόγω πίεσης, λαθών και τριπόντων (Νάναλι, Ουοναμέικερ) σε 73-73 και το ματς πήγε στην παράταση.

Πολλές ομάδες στη θέση του Ολυμπιακού δε θα είχαν ψυχολογία, αλλά στον Πειραιά έχουν τρόπο να μένουν ήρεμοι. Στο επιπλέον πεντάλεπτο η επίθεση λειτούργησε μυαλωμένα, ο Γιώργος Πρίντεζης χόρευε κάθε αντίπαλο και η ομάδα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα δίποντα (50%-63.4%), στα τρίποντα (36%-40%), έκανε πάρτι στα ριμπάουντ (18-32), είχε περισσότερες ασίστ (17-20) και περισσότερα κλεψίματα (7-11).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαν Ρόμπερτς σε 29:13 είχε 21 πόντους (3/8δ., 5/7τρ), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Καταπληκτικός κι ο Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους (6 σερί στην παράταση) με 8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέισον Τόμπσον σε 11:27 είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Σίγουρα οι 2/2 βολές του Βέσελι που έστειλαν το ματς στην παράταση και οι 6 συνεχόμενοι πόντοι του Πρίντεζη στην παράταση μαζί με 2 ριμπάουντ που έκανε μόνος του το 79-81…. 79-87.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γιάνις Στρέλνιεκς (16π., 4ασ.), Χόλις Τόμπσον (9π. οι 7 στο τρίτο δεκάλεπτο), Τζαμέλ ΜακΛιν (9π., 3ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (10π., 5ρ., 3ασ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τις άσχημες επιλογές στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός τα «εγκλήματα» μετά το 60-71 μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Πρίντεζη από ασίστ του Μιλουτίνοφ στο ξεκίνημα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75, (παρ.) 83-90